A kullancsok hazánkban is igen elterjedt populációja elsősorban emlősök, egyes esetekben hüllők, és madarak vérét szívva táplálkozik. Ezek az ízeltlábú ektoparaziták a tévhittel ellentétben akár télen is előfordulhatnak, hiszen életképességüket elsősorban a környezet nedvesség tartalma befolyásolja, és nem a hőmérséklet. Így kullancsokkal, és az általuk terjesztett betegségekkel az enyhe csapadékos téli hónapokban is találkozhatunk.
Sajnos kedvenceink nem csak egy nagyobb kirándulás alkalmával kerülhetnek veszélybe, hiszen a legtöbb kertben, és a kisebb városi parkban is találkozhatunk velük.
Legfontosabb kullancsok által terjesztett betegségek:
Lyme-kór:
Sokban hasonlít az emberi megbetegedéshez: nem specifikusak a tünetek, A tünetek a nehezen csillapítható láztól a bénuláson át az ízületgyulladásig, szívbelhártya-gyulladásig terjedhetnek. Kezelhető, de nem mindig gyógyítható meg teljesen. Jó hír, hogy hatékony védőoltás van ellene, melyet külön kell kérnie állatorvosától, mert az évenkénti kombinált oltás ezt nem tartalmazza.
Hordozója a vörös-fekete színű Ixodes ricinus kullancsfajta.
Először általában a csípés helyén kialakuló gyűrű alakú kiütés jelzi, hogy a kórokozó bejutott a szervezetbe, később a közérzet leromlása, ízületi fájdalmak, szívkárosodás alakul ki.
Kutyáinkban sántítás, hullámzó láz, közérzeti romlás figyelhető meg.
A tünetek hetekkel vagy akár hónapokkal a fertőződést követően jelentkeznek.
Fontos, hogy a kezelést még a súlyosabb tünetek kialakulása előtt megkezdjük.
Vérvizsgálattal lehet diagnosztizálni és a kórokozót nem mindig lehet teljesen kiirtani a szervezetből. A kezelést követzően hosszan tartó gyógyulással és számos lehetséges szövődménnyel lehet számolni.
Szerencsére hatékony védőoltás van ellene, melyet külön kell kérnie állatorvostól, mert az évenkénti kombinált oltás ezt nem tartalmazza!
Babéziózis:
A babézia hazánkban a leggyakrabban előforduló kullancsok által terjesztett betegség.
A kutyák babéziózisát a Babesia canis nevű egysejtű parazita okozza, melyet a Dermacentor reticulatus kullancsfajta juttat be a kutyák vérkeringésébe. A kórokozó a kutyák vörösvérsejtjeiben élősködik, emiatt a vörösvérsejtek szétesnek, így a beteg vérfogyottá válik. A kioldódó vérfestéket a vese választja, ki eközben azonban folyamatos károsodást szenved, és akár le is állhat.
A betegség lappangási ideje 1-2 hét is lehet, majd a kutya hirtelen súlyosan belázasodik (40 °C fölött), kedvetlen lesz, 1-2 napon belül a vizelete barnássá válik.
Hányás hasmenés, idegrendszeri tünetetek is kialakulhatnak. Ilyenkor azonnal állatorvoshoz kell fordulni, hiszen a betegség kezelés nélkül az állat életét veszélyezteti.
Korai felismerés, és azonnali speciális kezelés alkalmazását követően az állatoknak jó esélyük van a gyógyulásra.
A betegségen való átesés azonban védettséget nem ad, azt bármikor újra elkaphatja az állat.
Klinikai tapasztalatok alapján a betegség három megjelenési formáját lehet elkülöníteni (akut, klasszikus, krónikus).
Vérvizsgálattal lehet diagnosztizálni.
- Akut lefolyású babesiosis
Tünetei:
Hirtelen jelentkező magas láz (40- 41 °C), nagyfokú elesettség, lép megnagyobbodás, szabad szemmel látható vérfesték vizelés még nincs.
- „Klasszikus” lefolyású babesiosis
Tünetei:
Lázas állapot 2-3 napig, lép megnagyobbodás, vérfogyottság, citromsárga nyálkahártyák, vérfesték vizelés, „gyengülő” veseműködés.
- Krónikus lefolyású babesiosis
Tünetei:
Hetekig tartó váltakozó lázas-láztalan állapot, enyhe fokú vérfogyottság, lép megnagyobbodás.
Vérfesték vizelés nem tapasztalható. Az ok kétféle lehet, vagy az immunrendszer „lépést” tart a fertőzéssel vagy egy másik típus a kiváltó ok. Ez utóbbi kórokozót (ún. „kisbabesia”) szórványos esetben, hazánkban is diagnosztizálák.
Tularémia, nyúlpestis:
A csípés helyén fájdalmas bőrfekély alakul ki, majd a nyirokcsomók megnagyobbodnak, tüdőgyulladás és más tünetek figyelhetőek meg. A betegség kezelés nélkül akár végzetes is lehet.
Vírusos kullancs encephalitis (agyvelő- és agyhártyagyulladás):
Fő tünetei: influenzaszerű állapot, láz, hányás, fejfájás, szédülés, bénulás, izom- és ízületi fájdalom stb.
Kórokozója elsősorban az embert, ritkábban a kutyát is megbetegíti.
Azonnali orvosi ellátást igényel
Ehrlichiosis (vérzéses kullancsláz):
Fő tünetei: láz, fejfájás, hányás, hasi fájdalmak, ízületi és izomfájdalmak stb.
A kórokozó az ereket támadja meg, ezért bőr alatti és nyálkahártyabeli vérzések és következményes sárgaság figyelhető meg a betegen, plusz íny- és orrvérzés.
Az ember és a háziállat (elsősorban kutya) betegsége.
A kullancsok által terjesztett betegségek, mint láthattuk akár kedvenceink életébe is kerülhetnek.
Felelős állattartóként a mi feladatunk megvédeni őket ezektől.
A lehető legjobb megoldás az egész évben tartó megelőzés!