Tudástár

 

Agárversenyek

Agárversenyek világa   Miről is szól egy agárverseny?   Az agarak fajtánként és nemeként futnak, egy ovális alakú, fűvel, vagy homokkal borított, körbe kerített pályán, ahol egy gép egy végtelenített sínen, végtelenített kötélen vagy motoros géppel húz előttük egy „műnyulat”. Az agaraknak számokkal ellátott, különböző színű takarókban és szájkosárban kell startboxba állniuk, ahonnan kirajtolva időmérés …

Tovább

BAOS- Brachycephal légúti obstrukciós szindróma

Hazánkban egyre népszerűbbnek számítanak a mopszok, francia-, és angol bulldogok, boston terrierek illetve egyéb “rövidorrú” kutyafajták. Ezek a kutyák azonban sajnos sok egészségügyi problémát hordoznak magukban, megfizetve különleges kinézetükért.   Mit értünk ezen?  A következetlen szelekciós tenyésztés (és sajnos leginkább szaporítás) során a kutyák koponyahossza egyre rövidül, viszont az orr- és szájüregben található lágyszövetek nem …

Tovább

Bélelzáródás

Életet veszélyeztető betegség, ami kutyákban és macskákban egyaránt előforduló, gyakori probléma. A pontos diagnózis felállításához a legtöbb esetben kiegészítő vizsgálatok szükségesek (ultrahang, röntgen, kontrasztos röntgen), és szinte minden esetben műtéti beavatkozást igényel, amit hosszabb lábadozás követ.  A problémáról kicsit bővebben: A bélelzáródás különféle formáit különböztetjük meg, annak függvényében, hogy mi okozza az elakadást:  1., Mechanikus …

Tovább

Bullet- Száraz szem betegség- Keratoconjunctivitis Sicca – KCS

A száraz szem betegség elsősorban szem felszíni megbetegedés, de Bullet esete jó példa arra, hogy kezeletlen esetek komoly szövődmények alakulásához vezethetnek, melyek során már a szem belső struktúrái is érintetté válhatnak. A szem külső felszínét könnyfilm borítja, amely egy több rétegből álló komplex védőréteg. A különböző rétegek más típusú anyagokból állnak, ezáltal funkciójuk is eltérő. …

Tovább

Cukorbetegség

Sajnos kedvenceink körében is gyakorta előforduló “civilizációs” probléma a Cukorbetegség (Diabetes mellitus). Kutyákban és cicákban leggyakrabban előforduló formája szerencsére az inzulinra jól reagál, az esetek többségében eredményesen szinten tartható probléma. Előfordulása az emberéhez hasonlóan növekszik, hátterében genetikai okok is szerepelnek (fajtadiszpozíció), valamint hasonlóan, mint az embereknél, civilizációs ártalomnak is tekinthetjük (nem természetes életmód, helytelen táplálék, …

Tovább

Degu ismertető

DEGU (Octodon degus) Előfordulás: Dél-Amerikában, az Andok füves-cserjés lejtőin, földalatti járatokban élnek. Európába és Észak-Amerikába eredetileg cukorbetegséggel kapcsolatos kutatások kísérleti alanyaként kerültek be, ugyanis a deguk nem tudják megemészteni a cukrot. Pajkos, barátságos és kíváncsi természetük miatt házi kedvencként is hamar elterjedtek. Megjelenés: Testhosszuk a farok nélkül 15–23 cm, súlyuk 170-300 g. A kifejlett példányok …

Tovább

Eleséggel kapcsolatos egészségügyi problémák

Viszketegség, folyamatosan visszatérő bélrendszeri panaszok, krónikus fülgyulladás… A tüneti kezelések csak átmeneti gyógyulást hoznak, majd hosszabb-rövidebb idő eltelte után a probléma kezdődik elölről. Ha ismerős a jelenség, akkor lehetséges, hogy kedvencének eleséggel összefüggésbe hozható betegsége van. Ez esetben egy jól összeállított diéta jelentené a tartós megoldást. Kisállataink körében is nagyon gyakran előfordul, hogy a szervezet …

Tovább

Endokrinológia

Cukorbetegség- Diabetes mellitus Kutyák leggyakoribb endokrin betegsége. A macskák körében sporadikus, de számukfolyamatosan emelkedik. Főbb tünetek: A betegség vezető tünetei a túl sok vízfogyasztás és a fokozott vizeletürítés (polydipsia/polyuria). Ezen tünetek több betegségre is utalhatnak (pl. veseelégtelenség, gennyes méhgyulladás, Cushing-kór), emiatt a pontos diagnózis felállításához vérlabor, esetenként kiegészítő képalkotó vizsgálatok szükségesek. Cukorbetegségre utalhat az emelkedett …

Tovább

Epilepszia kisállatoknál

Az epilepsziás roham az egyik leggyakoribb neurológiai tünet a kisállatok körében. Az epilepszia nagyon sokféle tünet formájában jelentkezhet, nem feltétlenül csak görcsös állapot formájában, ezért sokszor a gazdi először nem is gondol epilepsziára. Epilepsziás rohamokat nagyon sokféle tényező okozhat, és számos betegség állhat a háttérben. A rohamokat az agykéreg idegsejtjeinek átmeneti vagy tartós izgalma okozza. …

Tovább

Fagyálló (legtöbb esetben etilén- glikol alapú) mérgezések

    A téli szezonban sajnos rendszerint megnő a fagyálló mérgezések száma, hiszen a hideg idő közeledtével egyre többen cserélik le autójuk ablakmosó valamint hűtőfolyadékát fagyálló folyadékra, melyek etilén- glikol tartalmuk miatt halálos fenyegetést jelentenek kedvenceink számára.   Általában édeskés ízű, szagtalan, erősen mérgező folyadékok, melyekbe kedvenceink sajnos szívesen bele lefetyelnek. Nagyon kis mennyiségben is …

Tovább

Gyomorcsavarodáshoz és bélműtétekhez kapcsolódó információk

Gyomorcsavarodás: A gyomorcsavarodást minden esetben fizikai behatás váltja ki, leggyakrabban a kutya evés utáni játéka vagy hempergőzése, de számos más ok ismert. A megcsavarodott gyomor se előre se hátra nem tud ürülni, így hamar elindulnak benne gázképződési folyamatok, amelyek hatalmasra képeset a szervet felfújni. Az állat levert, nem szívesen kel fel, erős fájdalmat mutat, a …

Tovább

Hasnyálmirigy gyulladás (kutya, cica)

Kutyákban gyakoribb bántalom, de macskák esetében is előfordulhat triaditis néven, amikor nemcsak hasnyálmirigygyulladásról, hanem epeérgyulladásról és bélgyulladásról is beszélünk. Két formáját különböztethetjük meg: heveny, illetve idült pancreatitist. Mit kell tudni a hasnyálmirigyről, illetve annak gyulladásáról? A hasnyálmirigy kettős elválasztású mirigy, emésztőenzimeket termel, amit a vékonybél kezdeti szakaszába ürít, folytatva a gyomor által már elindított tápanyag …

Tovább

Hogyan bírd több folyadék felvételre cicádat?

Kutyák és macskák körében is előfordulnak alsó húgyúti megbetegedések, melyeknél legtöbb esetben jótékony a minél több folyadék felvétele. Cicák esetén ezt nehéz elérni, mert alapvetően keveset isznak.  Hólyaggyulladás esetén viszont, legyen az steril FIC vagy ritkább bakteriális, nagyon hasznos a bőséges folyadék felvétele. Az ekkor javasolt rendszeres intravénás infúziózás mellett be lehet vetni különféle trükköket, …

Tovább

Hogyan vegyük észre, hogy a nyuszink beteg?

Mint minden kisállat, időnként sajnos a nyuszik is megbetegedhetnek. Fontos, hogy felismerjük a jeleket, így, ha baj van időben állatorvoshoz fordulhassunk! Az étvágytalanság, a bágyadtság, a bélsár ürítés elmaradása, hasmenés, puffadás, fogcsikorgatás, görcsök, nyálzás, könnyezés, szem és fül dörzsölés/vakarása, ferde fejtartás, mozgás-koordinációs problémák, mind-mind komoly betegségek tünetei lehetnek, amikkel minél hamarabb nyulakhoz értő, egzotikus szakállatorvoshoz …

Tovább

Húgykövesség

  Kutyákban, macskákban viszonylag gyakran előforduló probléma a húgykövesség

Tovább

HÜLLŐK

Általánosan a hüllőkről A hüllők nem képesek saját test hőmérsékletük állandó értéken tartására, így életüket a környezeti feltételek jelentősen befolyásolják. Magyarországon számos hüllő él, melyekkel a szabad természetben találkozhatunk (14 gyík faj 7 kígyó és egy teknős), közülük mindegyik védett.  Ezen felül rengeteg ember tart otthon terráriumban egyéb egzotikus országból származó állatot. Általánosságban elmondható ezekről, …

Tovább

Ivartalanítás

Ivartalanítás A kutyák-macskák műtéti ivartalanítása általában igen nehéz és nagyon fontos döntés a tulajdonos számára, pedig a nem tenyésztési célból tartott egyedek ivartalanítása hasznos mind az állat, mind a gazdi számára. Az egyik leggyakoribb tévhit, hogy a kutyáknak és macskáknak ivartalanítás előtt legalább egyszer szülnie kell. Kutyánk vagy macskánk nem lesz boldogtalanabb, ha soha nem születnek …

Tovább

Jankó- TETANUSZ

Betegünket, Jankót egy baltával fejbe verték és egy zsákban kirakták meghalni. A kutya az első megpróbáltatásokat túlélte, sérüléseit elláttuk, éppen varratszedésre érkezett hozzánk, amikorra is arcvonásai kezdtek eldeformálódni… A baltától szerzett (valószínűsíthető) mély seben keresztül megfertőződött és Tetanuszos lett.   Alább a TETANUSZ- ról kicsit bővebben:   A tüneteket egy Clostridium tetani nevű baktérium által …

Tovább

Karácsonyi veszélyforrások

avagy mit ne egyen kedvencünk az ünnepek alatt… és máskor se!  Az ünnepek környékén kedvenceink sok veszélynek vannak kitéve mind a konyhában mind az előkészületek során. Az alábbiakban felsorolunk néhány, egészségüket veszélyeztető tényezőt: ÉTELEK: A karácsonyi vacsora készítése közben és elfogyasztása után gyakran csurran- cseppen néhány falat négylábúink számára is.  Ha a maradékot a kutyák, …

Tovább

Kennelköhögés

A kennel köhögés a kutyák rendkívül ragályos légcső- és hörgőgyulladása, amely jellemzően csoportban tartott, kutyatársaságba járó kedvenceket érint.   Ez egy összefoglaló elnevezés, bár a betegségnek számos fertőző oka lehet, a tünetek jellemzően megegyeznek: a kutya rendszerint láztalan (vay enyhén lázas) élénk eszik-iszik (étvágyvesztés előfordulhat) azonban erősen köhög (a köhögés lehet száraz vagy nedves “produktív”) …

Tovább

Kullancsok és az általuk terjesztett betegségek

  A kullancsok hazánkban is igen elterjedt populációja elsősorban emlősök, egyes esetekben hüllők, és madarak vérét szívva táplálkozik. Ezek az ízeltlábú ektoparaziták a tévhittel ellentétben akár télen is előfordulhatnak, hiszen életképességüket elsősorban a környezet nedvesség tartalma befolyásolja, és nem a hőmérséklet. Így kullancsokkal, és az általuk terjesztett betegségekkel az enyhe csapadékos téli hónapokban is találkozhatunk. …

Tovább

Kutyák lépdaganata

Milyen klinikai tüneteket vehet észre a gazdi kedvencén?   Lépdaganatok esetén az általános tünetektől a hirtelen halálig sajnos bármi előfordulhat. Akut vérzés esetén, amikor a lépen lévő elváltozás rupturál, az állatok gyengék, letargikusak, a nyálkahártyák színe sokszor sápadt/porcelánfehér a nagy vérveszteség miatt. Szintén sokszor tapasztalható megnövekedett hasi térfogat a szabad hasűri folyadék, illetve hasi képlet …

Tovább

Kutyák- és macskák eleségallergiája

  Az utóbbi évek egyik leggyakrabban előforduló bőr problémáinak egyike, mely az eleség valamely összetevőjére adott allergiás válaszreakció miatt alakul ki. Általában a táplálékban lévő fehérjék váltják ki a jellemzően viszketegséggel, egyéb bőrtünetekkel, vagy akár külső hallójárat gyulladásával járó tüneteket. Bizonyos esetben gyomor-, bélrendszeri panaszok is előfordulhatnak.   Kutyák leggyakoribb táplálék allergénjei: csirke, tojás, marha, …

Tovább

Kutyás futás- Canicross

Remek közös szórakozás, edzés és versenyzés nyílt terepen, friss levegőn. A lényeg, hogy ember és kutya együtt teljesítsék a kijelölt távot egy pórázzal összekötve, ami a gazdi derekán és a kutya hámján van rögzítve.   A szabályok nem túl bonyolultak, ahogyan a cél sem meglepő: Minél hamarabb teljesíteni a távot s célba érni a futóverseny szabályai …

Tovább

Lunita- Húgykövesség

Lunita túl van óriás méretű húgyhólyagkövének eltávolításán.   Péntek este érkezett hozzánk egy továbbküldött beteg, Lunita, a Noé Állatotthon Alapítvány régi, új védence.   Lunita észlelhető panasza volt, amit új ideiglenes befogadója azonnal észrevett, hogy a kutyus sokszor, keveset és nagyon nehezen pisil. A pisi színe pedig rózsaszínes.   Tapintásra is egyértelműen érzékelhető volt a …

Tovább

Mi a teendőnk, ha kiskutya érkezik a családba?

Mottó: „Ne vásárolj, fogadj örökbe!” Ha mindenképp fajtatiszta kiskutyát választ társának valaki, a legfontosabb, hogy megbízható tenyésztőtől vásároljon! Fontos, hogy ne támogassuk a szaporítók „munkáját”, akik pár 10 ezer forintért adják el a rendszerint borzalmas körülmények közül származó, sokszor különféle genetikai betegségekkel terhelt kiskutyákat. Oltási sor: A kiskutyák: 6 hetes korukban (Parvo vírus elleni) 8 …

Tovább

Mikrosporiasis

Microsporum fonalas gombafajok által okozott bőrgombásodás. Oszkár esetében a Microsporum Canis okozta a betegséget. Klinikai tünetek: Legtöbbször lokális, foltokban szőrhiányos területek alakulnak ki Korpázás, pörkösödés is megfigyelhető Előfordulhat hogy az elváltozás kiemelkedik a bőrfelszínről, és sipolyozó nedvedző gyulladásos jellegűvé válik Generalizált esetek is léteznek. Oszkár esetében generalizált mikrosporiasisról beszélhetünk. A mikrosporiasis legtöbbször NEM okoz, vagy …

Tovább

Műtét előtti, és utáni tájékoztató

Műtét előtti teendők: A kutyák és macskák a beavatkozás elvégzéséhez altatószereket és fájdalomcsillapítókat kapnak, amik néha mellékhatásként hányást okozhatnak. Rendkívül fontos az altatás megkezdése előtt a 6 óra koplalás és a 4 óra szomjazás, hogy a gyomor megfelelő mértékben kiürülhessen. Hányás esetén az állat félrenyelhet, ami akár fulladáshoz, vagy rendkívül súlyos tüdőgyulladáshoz vezet. Az altatás …

Tovább

Nyuszik gondozása nyáron

A nyári hónapokban minden kedvencre nagyon oda kell figyelni, nehogy napszúrást kapjanak vagy túlhevüljenek. Néhány faj azonban különösen érzékeny a hőségre, ezért fokozott odafigyelést igényelnek, ilyenek nyuszik is. Vastag bundájuk miatt könnyen túlmelegszenek, dehidratálódnak, illetve egyéb egészségügyi problémák is jelentkezhetnek.   1. Vedlés és a szőrgolyók Tavasz végén, nyár elején a nyuszik vedlésen mennek keresztül, …

Tovább

Oszkár- Mikrosporiázis és BOG szindróma

Oszkárnál több, mint fél éve fenn álló majdnem teljes testre kiterjedő kopaszság állt fent, mely az eddigi kezelésekre, antibiotikum kúrára és paraziták elleni kezelésre, nem mutatott gyógyulást. A sokáig telepi körülmények között tartott kutyus a Noé Állatotthon Alapítvány gondozásába került, így jutott el rendelőnkbe. Bekülésekor erőteljes viszketegség, valamint erőteljes, nagyobb hámlepedők formájában történő korpázás volt nála …

Tovább

Papagájok- vásárlás előtti szűrővizsgálatok

Vásárlás előtti szűrővizsgálat A papagájok között rengeteg nagy értékű példány is létezik, különleges színváltozatok, nehezen beszerezhető fajták. Természetesen a fertőző betegségek nem válogatnak, így minden kedves páciensünknek azt javasoljuk, hogy mielőtt madarat vásárol, különös képen már meglévő állat mellé, mindenképpen igényeljen az eladótól vásárlás előtti vizsgálatot. Ennek keretei között igyekszünk megállapítani, hogy az eladás pillanatában …

Tovább

Paraziták elleni védekezés

A jobb idő beköszöntével mindig „aktuálisabbá” válik a paraziták elleni védekezés kérdése. Azonban télen sem szabad védtelenül hagynunk kedvencünket, hiszen számos élősködő évszaktól függetlenül képes megbetegíteni kutyáinkat, macskáinkat. Az állatoknál sokkal nagyobb hangsúlyt kapnak a parazitás megbetegedések és azok elleni rendszeres védekezés és szűrővizsgálatok, mint emberek esetén. Szerencsére manapság nagyon sokféle hatóanyag létezik, melyek megfelelően …

Tovább

Perthes kór

Perthes-kór A Perthes-kór kistestű kutyákban előforduló genetikai okokra visszavezethető combcsontfej elváltozás. A betegség során a combcsontfejen degeneratív folyamatok (csontállomány felszívódása) mennek végbe, amelynek köszönhetően az ízület nem képes ellátni a megfelelő funkcióját. A betegség kizárólag kistestű kutyában jelentkezik és az esetek nagy többségében egy oldali (sajnos találkoztunk már kétoldali esettel is). Főképp fiatal kutyákon jelentkezik …

Tovább

Pikkely- Deformált csuklóizületek

Feltöltés alatt…

Tovább

RHD2

NYULAK BETEGSÉGE- RHD2 VÉDŐOLTÁS   A nyulak vérzéses betegségének új törzse az RHD2, mely nem csak az okozott tünetekben tér el az 1-es változattól, hanem abban is, hogy az eddigi oltások sajnos nem hatásosak ellene. A beteg nyulak jellegtelen tüneteket (levertség, étvágytalanság, hasmenés, savós orrfolyás) mutatnak. Egy részük képes ugyan átvészelni a betegséget, de többségében …

Tovább

Suba- Lépdaganat

15 éves Páciensünk, Suba esete:   Suba elfekvő állapotban érkezett a Délpesti Állatgyógyászati Központba. Szájnyálkahártyája és kötőhártyája porcelánfehér volt a hatalmas vérveszteség miatt. Hasürege nagy volt és feszes a hatalmas lép és a hemoabdomen (vérrel telt hasüreg) miatt. A hasi ultrahang és röntgen vizsgálattal rögtön igazolódott, hogy lépdaganattal állunk szemben. A mellkasról készült röntgenfelvételeken szerencsére …

Tovább

Sürgősségi beavatkozás- Gyomorcsavarodás

  Mechanikai hatásra kialakuló probléma, melynek során a gyomor a saját tengelye körül megfordul.  A gyomor vérkeringése elzáródik, előre- hátra ürülése gátolttá válik (se hányás, se bélsár ürítés), megindul a gázképződés a gyomorüregben és az állat felfúvódik. A hatalmasra nőtt gyomor elnyomja a rekeszizmot, a tüdőt, a nagy ereket ami sürgősségi beavatkozás hiányában fulladáshoz vezet. …

Tovább

Szív-, és Bőrférgesség

A szívférgességről röviden:   A kutyák szívférgességét egy fonalféreg (Dirofilaria immitis) okozza, amely sajnos hazánkban is nagyon gyakran előfordul. A féreg közvetett fejlődésű, tehát a teljes kifejlődéshez szüksége van egy köztigazdára, ami jelen esetben a vérszívó szúnyog. A szúnyog a lárvákat vérszívás útján szedi fel, egy másik fertőzött állatból. Benne a lárvák növekedésnek indulnak, egészen …

Tovább

Szofi- Hasi sérv

Szofit egy állatvédő szervezet vette oltalma alá egy gyepmesteri telepről, ahol ki tudja mióta élt gyerekfej nagyságú hasi sérvével. Így került hozzánk az utolsó pillanatok egyikében.  Előzetes laborvizsgálatot követően végeztünk sürgősségi beavatkozást a kiskutyán, ugyanis a sérvtömlőben kizáródott hasűri tartalom már vizelési problémát okozott neki, ugyanis húgyhólyagja is ki volt záródva.  Miután a doktornő visszahelyezte …

Tovább

Szőrtüszőatkásság- Demodex

DEMODEX Kutyák és macskák szőrtüsző atkásságát különböző demodex fajok okozzák.  Általában nem viszkető, kopaszodással járó kórképek közé sorolható bőrbántalom. Fontos tudni, hogy szőrtüszőatkák egészséges egyedek szőrtüszőiben és faggyúmirigyeiben  is fellelhetőek, azonban kevés mennyiségben, tüneteket nem okoznak.  A „fertőződés” születéskor történik az anyaállattól. Egészséges  egyedekben a túlszaporodás gátolt, azonban ha az immunrendszer valamilyen oknál fogva legyengül …

Tovább

Tarna- Überreiter szindróma

Überreiter szindróma (Idült, felszínes, szaruhártya- gyulladás)     Tarnának, a Noé Állatotthon Alapítvány, középkorú, gazdikeresőjének, sajnos igen súlyos mértékű szaruhártya elváltozása teljes mértékben, még a megfelelő kezelés mellett sem tünetmentesíthető teljesen, viszont ez Őt nem befolyásolja abban, hogy kicsit gyengébben látó, de teljes értékű kutya életet éljen majdani gazdájával! Élethosszig tartó, megfelelő kezelés biztosítása mellett…  …

Tovább

Térdkalács ficam

Térdkalács ficam A térd kisállatainkban az egyik legösszetettebb ízület, köszönhetően annak, hogy két nem összeillő csontvég találkozik benne egymással. Éppen ezért a stabilitása szempontjából rendkívül fontos, hogy az anatómiai képletek a megfelelő pozícióban legyenek és a megfelelő funkciót el tudják látni. Az ízület egyik legfontosabb elváltozása a térdkalácsficam. Ez a betegség bármely méretű állatban megjelenhet. …

Tovább

Térdműtét utáni tájékoztató

Térdműtét   Rendelőnkben a térdműtétek közé tartozik a keresztszalag szakadás és a térdkalácsficam. Mindkét esetben a lágyszöveti feltárás mellett csont és porc korrekció történik, éppen ezért ezeket a fájdalmasabb beavatkozások közé soroljuk.   Fájdalomcsillapitás   Kedvencünk a beavatkozást követően két fajta fájdalomcsillapítót is kap injekciós formában. Éppen ezért a gazdiknak a műtét napján nem szükséges …

Tovább

Tolltépés papagájoknál

A tolltépés egy nagyon gyakori probléma papagájokban. A probléma során, az állat a mellkas, has tájékáról gyakran teljesen kicsipkedi a bőrt, teljesen lecsupaszítja magát. Ennek során gyakran okoz magán bőr érüléseket, amely további nagyon komoly betegségek bemeneti kapuja lehet. Ezen felül, az állat hőháztartása és immunrendszere is sérül, amely nehezíti a gyógyulást. A kiváltó okok …

Tovább

Überreiter szindróma

Überreiter szindróma (Idült, felszínes, szaruhártya- gyulladás)   A szem felszínét érintő, autoimmun (immunrendszer kóros működése) eredetű, krónikus megbetegedés, melynek kezelése élethosszig tart. Előfordulása németjuhászok körében gyakoribb, de egyéb fajokban is jelentkezhet.   Kialakulásának okaként genetikai háttér gyanított, de több tényező is súlyosbító szerepet játszhat benne, mint pl. az UV fény is.     Tünetek: Normális …

Tovább

Vérnyomás problémák

Kedvenceink körében is problémát okozhat a túl magas vagy éppen alacsony vérnyomás, ami legtöbbször valamilyen szervi elváltozás vagy hormonális betegség következtében másodlagosan alakul ki Macskáknál igen gyakran előforduló betegség Mik is azok a klinikai tünetek, amikre figyelnünk kell? Magas vérnyomás esetén: hirtelen kialakuló vakság szem bevérzése idegrendszeri tünetek (görcsök, tudatzavar) viselkedés megváltozása (koordinálatlan mozgás- agyvérzés, …

Tovább