Általános tudnivalók

Bélelzáródás

Életet veszélyeztető betegség, ami kutyákban és macskákban egyaránt előforduló, gyakori probléma. A pontos diagnózis felállításához a legtöbb esetben kiegészítő vizsgálatok szükségesek (ultrahang, röntgen, kontrasztos röntgen), és szinte minden esetben műtéti beavatkozást igényel, amit hosszabb lábadozás követ.  A problémáról kicsit bővebben: A bélelzáródás különféle formáit különböztetjük meg, annak függvényében, hogy mi okozza az elakadást:  1., Mechanikus …

Tovább

Karácsonyi veszélyforrások

avagy mit ne egyen kedvencünk az ünnepek alatt… és máskor se!  Az ünnepek környékén kedvenceink sok veszélynek vannak kitéve mind a konyhában mind az előkészületek során. Az alábbiakban felsorolunk néhány, egészségüket veszélyeztető tényezőt: ÉTELEK: A karácsonyi vacsora készítése közben és elfogyasztása után gyakran csurran- cseppen néhány falat négylábúink számára is.  Ha a maradékot a kutyák, …

Tovább

Hogyan vegyük észre, hogy a nyuszink beteg?

Mint minden kisállat, időnként sajnos a nyuszik is megbetegedhetnek. Fontos, hogy felismerjük a jeleket, így, ha baj van időben állatorvoshoz fordulhassunk! Az étvágytalanság, a bágyadtság, a bélsár ürítés elmaradása, hasmenés, puffadás, fogcsikorgatás, görcsök, nyálzás, könnyezés, szem és fül dörzsölés/vakarása, ferde fejtartás, mozgás-koordinációs problémák, mind-mind komoly betegségek tünetei lehetnek, amikkel minél hamarabb nyulakhoz értő, egzotikus szakállatorvoshoz …

Tovább

Kennelköhögés

A kennel köhögés a kutyák rendkívül ragályos légcső- és hörgőgyulladása, amely jellemzően csoportban tartott, kutyatársaságba járó kedvenceket érint.   Ez egy összefoglaló elnevezés, bár a betegségnek számos fertőző oka lehet, a tünetek jellemzően megegyeznek: a kutya rendszerint láztalan (vay enyhén lázas) élénk eszik-iszik (étvágyvesztés előfordulhat) azonban erősen köhög (a köhögés lehet száraz vagy nedves “produktív”) …

Tovább

Endokrinológia

Cukorbetegség- Diabetes mellitus Kutyák leggyakoribb endokrin betegsége. A macskák körében sporadikus, de számukfolyamatosan emelkedik. Főbb tünetek: A betegség vezető tünetei a túl sok vízfogyasztás és a fokozott vizeletürítés (polydipsia/polyuria). Ezen tünetek több betegségre is utalhatnak (pl. veseelégtelenség, gennyes méhgyulladás, Cushing-kór), emiatt a pontos diagnózis felállításához vérlabor, esetenként kiegészítő képalkotó vizsgálatok szükségesek. Cukorbetegségre utalhat az emelkedett …

Tovább

BAOS- Brachycephal légúti obstrukciós szindróma

Hazánkban egyre népszerűbbnek számítanak a mopszok, francia-, és angol bulldogok, boston terrierek illetve egyéb “rövidorrú” kutyafajták. Ezek a kutyák azonban sajnos sok egészségügyi problémát hordoznak magukban, megfizetve különleges kinézetükért.   Mit értünk ezen?  A következetlen szelekciós tenyésztés (és sajnos leginkább szaporítás) során a kutyák koponyahossza egyre rövidül, viszont az orr- és szájüregben található lágyszövetek nem …

Tovább

Kutyák- és macskák eleségallergiája

  Az utóbbi évek egyik leggyakrabban előforduló bőr problémáinak egyike, mely az eleség valamely összetevőjére adott allergiás válaszreakció miatt alakul ki. Általában a táplálékban lévő fehérjék váltják ki a jellemzően viszketegséggel, egyéb bőrtünetekkel, vagy akár külső hallójárat gyulladásával járó tüneteket. Bizonyos esetben gyomor-, bélrendszeri panaszok is előfordulhatnak.   Kutyák leggyakoribb táplálék allergénjei: csirke, tojás, marha, …

Tovább

Mi a teendőnk, ha kiskutya érkezik a családba?

Mottó: „Ne vásárolj, fogadj örökbe!” Ha mindenképp fajtatiszta kiskutyát választ társának valaki, a legfontosabb, hogy megbízható tenyésztőtől vásároljon! Fontos, hogy ne támogassuk a szaporítók „munkáját”, akik pár 10 ezer forintért adják el a rendszerint borzalmas körülmények közül származó, sokszor különféle genetikai betegségekkel terhelt kiskutyákat. Oltási sor: A kiskutyák: 6 hetes korukban (Parvo vírus elleni) 8 …

Tovább

Szív-, és Bőrférgesség

A szívférgességről röviden:   A kutyák szívférgességét egy fonalféreg (Dirofilaria immitis) okozza, amely sajnos hazánkban is nagyon gyakran előfordul. A féreg közvetett fejlődésű, tehát a teljes kifejlődéshez szüksége van egy köztigazdára, ami jelen esetben a vérszívó szúnyog. A szúnyog a lárvákat vérszívás útján szedi fel, egy másik fertőzött állatból. Benne a lárvák növekedésnek indulnak, egészen …

Tovább

Ivartalanítás

Ivartalanítás A kutyák-macskák műtéti ivartalanítása általában igen nehéz és nagyon fontos döntés a tulajdonos számára, pedig a nem tenyésztési célból tartott egyedek ivartalanítása hasznos mind az állat, mind a gazdi számára. Az egyik leggyakoribb tévhit, hogy a kutyáknak és macskáknak ivartalanítás előtt legalább egyszer szülnie kell. Kutyánk vagy macskánk nem lesz boldogtalanabb, ha soha nem születnek …

Tovább

Gyomorcsavarodáshoz és bélműtétekhez kapcsolódó információk

Gyomorcsavarodás: A gyomorcsavarodást minden esetben fizikai behatás váltja ki, leggyakrabban a kutya evés utáni játéka vagy hempergőzése, de számos más ok ismert. A megcsavarodott gyomor se előre se hátra nem tud ürülni, így hamar elindulnak benne gázképződési folyamatok, amelyek hatalmasra képeset a szervet felfújni. Az állat levert, nem szívesen kel fel, erős fájdalmat mutat, a …

Tovább

Hogyan bírd több folyadék felvételre cicádat?

Kutyák és macskák körében is előfordulnak alsó húgyúti megbetegedések, melyeknél legtöbb esetben jótékony a minél több folyadék felvétele. Cicák esetén ezt nehéz elérni, mert alapvetően keveset isznak.  Hólyaggyulladás esetén viszont, legyen az steril FIC vagy ritkább bakteriális, nagyon hasznos a bőséges folyadék felvétele. Az ekkor javasolt rendszeres intravénás infúziózás mellett be lehet vetni különféle trükköket, …

Tovább

Eleséggel kapcsolatos egészségügyi problémák

Viszketegség, folyamatosan visszatérő bélrendszeri panaszok, krónikus fülgyulladás… A tüneti kezelések csak átmeneti gyógyulást hoznak, majd hosszabb-rövidebb idő eltelte után a probléma kezdődik elölről. Ha ismerős a jelenség, akkor lehetséges, hogy kedvencének eleséggel összefüggésbe hozható betegsége van. Ez esetben egy jól összeállított diéta jelentené a tartós megoldást. Kisállataink körében is nagyon gyakran előfordul, hogy a szervezet …

Tovább

Paraziták elleni védekezés

A jobb idő beköszöntével mindig „aktuálisabbá” válik a paraziták elleni védekezés kérdése. Azonban télen sem szabad védtelenül hagynunk kedvencünket, hiszen számos élősködő évszaktól függetlenül képes megbetegíteni kutyáinkat, macskáinkat. Az állatoknál sokkal nagyobb hangsúlyt kapnak a parazitás megbetegedések és azok elleni rendszeres védekezés és szűrővizsgálatok, mint emberek esetén. Szerencsére manapság nagyon sokféle hatóanyag létezik, melyek megfelelően …

Tovább

Műtét előtti, és utáni tájékoztató

Műtét előtti teendők: A kutyák és macskák a beavatkozás elvégzéséhez altatószereket és fájdalomcsillapítókat kapnak, amik néha mellékhatásként hányást okozhatnak. Rendkívül fontos az altatás megkezdése előtt a 6 óra koplalás és a 4 óra szomjazás, hogy a gyomor megfelelő mértékben kiürülhessen. Hányás esetén az állat félrenyelhet, ami akár fulladáshoz, vagy rendkívül súlyos tüdőgyulladáshoz vezet. Az altatás …

Tovább

Kullancsok és az általuk terjesztett betegségek

  A kullancsok hazánkban is igen elterjedt populációja elsősorban emlősök, egyes esetekben hüllők, és madarak vérét szívva táplálkozik. Ezek az ízeltlábú ektoparaziták a tévhittel ellentétben akár télen is előfordulhatnak, hiszen életképességüket elsősorban a környezet nedvesség tartalma befolyásolja, és nem a hőmérséklet. Így kullancsokkal, és az általuk terjesztett betegségekkel az enyhe csapadékos téli hónapokban is találkozhatunk. …

Tovább