Milyen klinikai tüneteket vehet észre a gazdi kedvencén?
Lépdaganatok esetén az általános tünetektől a hirtelen halálig sajnos bármi előfordulhat.
Akut vérzés esetén, amikor a lépen lévő elváltozás rupturál, az állatok gyengék, letargikusak, a nyálkahártyák színe sokszor sápadt/porcelánfehér a nagy vérveszteség miatt.
Szintén sokszor tapasztalható megnövekedett hasi térfogat a szabad hasűri folyadék, illetve hasi képlet miatt.
Vannak olyan esetek is, ahol nem specifikus tünetek fordulnak elő, mint például étvágycsökkenés, súlycsökkenés, hányás vagy nehezített légzés.
Diagnosztika:
Amikor felmerül a lépdaganat gyanúja, elsősorban hasi ultrahang, mellkas és hasi röntgen vizsgálatokat végzünk a daganat és az esetleges áttétek keresése céljából. Lépen lévő képlet aspirációja (citológiai mintavétel) nagy kockázattal járhat, sokszor fals negatív eredményt ad vérzés miatt, és nagy a szórásveszély is (általában lymphoma stagingnél és szisztémás mastocytosis gyanújánál használatos). A citológiai vizsgálatok előtt a véralvadási faktorok vizsgálata kulcsfontosságú.
Műtét előtt érdemes alap vérlabor és szív ultrahang vizsgálatot is elvégezni a műtéti kockázat minimalizálása érdekében.
Akut életveszély esetén azonban a legfontosabb a mihamarabbi splenectomia (lépeltávolítás), ami Suba esetében is történt.
15 éves Páciensünk, Suba esete:
Suba elfekvő állapotban érkezett a Délpesti Állatgyógyászati Központba.
Szájnyálkahártyája és kötőhártyája porcelánfehér volt a hatalmas vérveszteség miatt. Hasürege nagy volt és feszes a hatalmas lép és a hemoabdomen (vérrel telt hasüreg) miatt. A hasi ultrahang és röntgen vizsgálattal rögtön igazolódott, hogy lépdaganattal állunk szemben. A mellkasról készült röntgenfelvételeken szerencsére áttét nem volt igazolható.
A legbiztonságosabb altatás mellett igyekeztünk a műtéti időt minimalizálására.
A műtétből való ébredést követően megkezdtük a vértranszfúziót, hiszen a hatalmas vérveszteség miatt enélkül nem lett volna esélye az életben maradásra. A transzfúziót a donor és Suba vérének keresztpróbája előzte meg. Miután megbizonyosodtunk arról, hogy biztonsággal megkaphatja, lassú cseppszámon elkezdtük a transzfúziót. Mindeközben oxigénen tartottuk a hypoxiás állapot miatt, amit a hemoglobinkoncentráció hatalmas csökkenése okozott.
A műtét utáni pár nap kritikus volt, állapota hullámzott, majd szerencsére egyre jobban lett.
1 héttel később visszaérkezett a szövettani eredménye, mely szerint egy jóindulatú lépelváltozás mellett kialakuló rosszindulatú daganat is található volt Suba lépén (extramedullaris haematopoesis és marginal zone lymphoma). Ez esetben, áttét hiányában a sima sebészi terápia is elegendő lehet.
A biztonság kedvéért Subára a jövőben szoros onkológiai kontroll vár majd.
Jelenleg állapota kiváló, kedve, étvágya, mozgásigénye olyan, mintha mi sem történt volna. 🙂
A kisállatok körében is egyre több a daganatos beteg, ezzel együtt növekszik az igény a korrekt onkológiai ellátásra is. Az esetszám növekedése magyarázható a fertőző betegségek arányának csökkenésével, a várható élettartam növekedésével valamint a diagnosztika fejlődésével is.
A tulajdonosok egyre inkább társállatként gondolnak kedvenceikre, mintsem háziállatként, így a legjobb ellátásra való igényesség nő.
Az állatgyógyászatban a cél a jó életminőség biztosítása a megfelelő terápia alkalmazásával, nem az élettartam minden áron való meghosszabbítása. Fontos, hogy állataikat onkológiában jártas kollégák lássák el a legjobb túlélés és a jó életminőség biztosítása érdekében.
/összeállította: dr. Mag Viktória/