Kutyákban gyakoribb bántalom, de macskák esetében is előfordulhat triaditis néven, amikor nemcsak hasnyálmirigygyulladásról, hanem epeérgyulladásról és bélgyulladásról is beszélünk.
Két formáját különböztethetjük meg: heveny, illetve idült pancreatitist.
Mit kell tudni a hasnyálmirigyről, illetve annak gyulladásáról?
A hasnyálmirigy kettős elválasztású mirigy, emésztőenzimeket termel, amit a vékonybél kezdeti szakaszába ürít, folytatva a gyomor által már elindított tápanyag emésztési folyamatokat.
Belső elválasztása révén különféle hormonokat termel, ami a vércukorszint szabályozásában játszik fontos szerepet.
Gyulladás esetén a sejtek csökkent funkcióval nem tudják fenntartani a szervezet belső egyensúlyát.
Hajlamosító tényezők:
- fajta prediszpozíció (törpe snauzer, yorkshire terrier, cocker spániel, tacskó)
- zsíros táplálék
- elhízás
- cukorbetegség
- pajzsmirigybetegség
- trauma
- sérülés
- hasi műtét
- daganatos háttér
- ismeretlen oktan
A leggyakoribb kiváltó tényező azonban a zsíros vagy csontos eleség etetése, ezért is nagyon fontos, hogy ha főzünk az állatnak vagy egy kis maradékkal ritkán kedveskedünk neki, akkor az adott étel ne legyen semmiképp nagyon zsíros (pl. kacsabőr, zsíros sertés hús), mert ez előidézheti a hasnyálmirigy gyulladást.
Tünetek:
- elesettség, bágyadtság
- étvágytalanság
- hasi diszkomfort érzés, hasi fájdalom
- hányás
- hasmenés
- láz
- nehézlégzés
Kutyáknál leggyakrabban: hirtelen fellépő intenzív hányás, erős hasi fájdalom, étvágytalanság, gyengeség, enyhébb hasmenés
Cicáknál leggyakrabban: hullámzó bágyadtság, étvágytalanság, lehet láz vagy sárgaság, (hasi fájdalom ritkábban figelhető meg (esetek ~20%-ban))
Mikor forduljunk orvoshoz:
Ha a kedvencünk kedve rosszabb, nem a megszokott viselkedést mutatja, levert, bágyadt és étvágytalan mindenképpen mutassuk meg egy szakembernek!
Diagnosztizálás:
Ilyen esetben egy általános belgyógyászati vizsgálat mellett mindenképpen vérvétel valamint teljes hasi ultrahang vizsgálat javasolt!
Terápia:
Rendelőben:
Néhány napig tartó infúziós kezelés javasolt, amit hányáscsillapítás, gyomorvédelem, antibiotikumos kezelés és fájdalomcsillapítás egészít ki.
Otthon:
A gyógyszeres terápia mellett a gazdi szerepe is nagyon fontos a kezelés során, ugyanis nagyon fontos az állatok számára a diétás etetés, gyomor- bélkímélő diéta, valamint alacsony zsírtartalmú, magas rosttartalmú eledel betartása!
Gyógyulási esélyek:
Fiatal egészséges, más szisztémás betegségtől mentes kutya/ macska esetében tünetmentesség egy hét alatt elérhető, szubklinikai (tünetmentesen lefolyó) hasnyálmirigygyulladás esetén tünetek nélkül is átvészelheti kedvencünk a betegséget.
Fontos hangsúlyt fektetni az idősebb állatok gyógyulására, ugyanis súlyos hasnyálmirigygyulladás esetén a hasnyálmirigy állománya sérülhet, teljes regenerációra nem képes és könnyen egy heveny hasnyálmirigy gyulladás idült folyamattá alakulhat, következményes sokszervi elégtelenséget okozva! Ilyen esetben már a felgyógyulás esélye nagyon hosszú folyamat és rossz prognózisú, súlyos esetben halálhoz is vezethez.
/Összeállította: dr. Csatlós Gréta/