Überreiter szindróma (Idült, felszínes, szaruhártya- gyulladás)
A szem felszínét érintő, autoimmun (immunrendszer kóros működése) eredetű, krónikus megbetegedés, melynek kezelése élethosszig tart.
Előfordulása németjuhászok körében gyakoribb, de egyéb fajokban is jelentkezhet.
Kialakulásának okaként genetikai háttér gyanított, de több tényező is súlyosbító szerepet játszhat benne, mint pl. az UV fény is.
Tünetek:
Normális esetben az ép szaruhártya:
- áttetsző
- könnytől fénylő
- felszínén ereket nem láthatunk
Ennél a betegségnél a szaruhártya:
- áttetszőségét elveszti
- homályossá válik
- felszínén erek jelennek meg
- pigmentálódhat, (vagyis barnás- feketésen elszíneződhet)
- előrehaladottabb esetekben rózsaszín sejtes beszűrődés is képződik a felszínen, amitől a látás mértéke is korlátozódik.
- a harmadik szemhéjon is jelenhetnek meg elváltozások
Legtöbbször mindkét szem érintett, de előfordul, hogy előrehaladottabb az elváltozás az egyik szemen.
Terápia
Immunszupresszáns terápiával történik.
Az Überreiter szindróma teljes mértékig nem gyógyítható megbetegedés, viszont a tünetmentes állapot szerencsés esetben elérhető, melyhez folyamatos, élethosszig tartó kezelésre van szükség.
Gyógykezelése: Gyulladáscsökkentéssel, valamint az autoimmun- folyamat gátlásával történik.
Mint a legtöbb betegségnél, itt is elmondható hogy a kezelés annál hatékonyabb, gyorsabb, és sikeresebb, minél hamarabb, minél korábbi stádiumban kezdjük el.
A kezelés hatékonyságát segítheti még, ha a kutya minél kevesebbet érintkezik közvetlen napfénnyel.
Sajnos elhanyagolt, súlyos esetekben (mint például Tarnánál is) előfordulhat, hogy a gyulladás sikeres kezelésének ellenére, a lerakódott nagy mennyiségű pigment nem szívódik fel rendesen a szaruhártyában, és a kutyát zavarja a látásban, és sajnos a terápia ellenére nem érünk el tünetmentes állapotot.
/összeállította: dr. Rózsa Gabriella/
Alább néhány kép Tarnáról, a Noé állatotthon gazdikereső kutyusáról, akinek sajnos igen súlyos mértékű szaruhártya elváltozása teljes mértékben nem tünetmentesíthető, viszont ez Őt nem befolyásolja abban, hogy teljes értékű kutya életet éljen majdani gazdájával! Viszont a megfelelő kezelést élete végéig biztosítani kell!